Президент України підписав Закон від 20 жовтня 2014 року № 1709-VII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо деяких питань спадкування», який тепер спрощує процедуру оформлення спадщини та реєстрації прав на спадкування нерухоме майно.
Наприклад: якщо спадкодавець був зареєстрований та проживав по місцю відкриття спадщини не прив’язується до місця проживання спадкодавця або розташування нерухомості.
Для прийняття спадщини спадкоємцю слід звернутися з особистою заявою про прийняття спадщини (або про відмову в прийнятті спадщини) до будь-якого державного або приватного нотаріуса в будь-якому населеному пункті. У разі неможливості особистого звернення до нотаріуса заява може бути надіслана поштою, але в такому випадку підпис на заяві має бути нотаріально завірений. Строк подання такої заяви – шість місяців з моменту відкриття спадщини, тобто смерті спадкодавця або визнання його померлим.
Нотаріус, яким прийнята перша заява, заводить спадкову справу, яка підлягає реєстрації у спадковому реєстрі в порядку, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку реєстрації деяких спадкових справ у Спадковому реєстрі».
Якщо заяву не подано у зазначений термін, вважається, що право на спадщину втрачено. Цей строк може бути продовжений в судовому порядку, якщо до того часу ніхто не прийняв спадщину і якщо строк було пропущено з поважних причин. У такому випадку слід звернутися до суду з позовною заявою для визначення додаткового строку для прийняття спадщини і довести факт наявності поважних обставин. У випадку задоволення позову судом право на отримання спадщини не буде втрачено.
Після подачі заяви про прийняття спадщини нотаріус відкриває спадкову справу і видає спадкоємцю довідку з переліком документів, які необхідні для оформлення спадщини, із зазначенням розміру плати за вчинення нотаріальних дій.
При прийнятті спадщини спадкоємцем за законом необхідно завчасно подати нотаріусу такі документи:
- свідоцтво про смерть спадкодавця;
- документи, що засвідчують родинні зв’язки (наприклад, свідоцтво про народження, свідоцтво про шлюб тощо);
- документи, що підтверджують право власності спадкодавця на транспортні засоби, банківські рахунки тощо (у разі, якщо частиною спадщини є нерухомість, нотаріус безпосередньо отримує відповідну інформацію з Державного реєстру майнових прав на нерухоме майно);
- паспорт та ідентифікаційний код спадкоємця;
Щодо переліку необхідних документів, слід звернути увагу, що досить часто нотаріуси у подібних справах вимагають довідку про склад сім’ї від житлово-експлуатаційної організації за місцем проживання спадкодавця, яка має підтверджувати зареєстроване місце проживання спадкодавця і членів його сім’ї.
Повторно звернутися до нотаріуса і отримати свідоцтво про право на спадщину слід після спливу шести місяців з моменту відкриття спадщини або навіть значно пізніше. Термін для отримання свідоцтва про право власності на спадщину чинним законодавством не встановлено. Тому важливо подати заяву про вступ у спадщину у встановлений законом термін. Якщо ж майно рухоме (наприклад кошти в банку), то через півроку після смерті спадкодавця можна отримати на нього свідоцтво та, відповідно, розпоряджатися таким майном.
Нотаріус Орлова Любов Олексіївна, Ви можете звернутися з будь-якого юридичного питання, а на деякі питання можна отримати відповіді за телефоном, та найбільш змістовну консультацію можна отримати на особистому прийомі у нотаріуса.
Чекаємо Вас за адресою: м. Киів, вул.Березняківська , 4 кв.2, м.Лівобережна
Тел.: + 380 (66) 951-59-40